Cyklo Slovakia Bratislava
Cyklopredajňa Športservis

Tour de France, 11. etapa, 15.7.2009

Vatan
Plánovanou súčasťou tohtoročného francúzskeho výletu bola aj návšteva štartu etapy Tour de France (vyslovuje sa "túrd´fráns") - TdF. Prvé preteky sa konali v r. 1903 na popud žurnalistu časopisu L´Auto pána Géo Lefévre, zúčastnilo sa ho 60 cyklistov, trasa bola 2500 km (víťaz Maurice Garin). Tohto roku na štarte bolo 180 cyklistov a trasa bola dlhá 3459,5 km. Našim cieľom bolo zažiť atmosféru pretekov a z blízka pozorovať známych cyklistov.
Vybrali sme si 11.etapu z Vatan do Saint-Fargeau (192 km). Mesto Vatan je malá obec s 2000 obyvateľmi. Slovo Vatan vo francúzštine pripomína slovného spojenia „choď preč“, čo bolo pre štart etapy symbolické. Vatan je mestečko v oblasti (region) Champagne Berryn, medzi Vierzon a Châteauroux, a je časťou provincie (department) Indre.
V obci Vatan nás čakala úžasná atmosféra – ulice plné ľudí, na hlavnom námestí pred radnicou (Hôtel de ville) bola postavená tribúna, pripravený bol bohatý kultúrny program (tradičné tance, živá hudba), neúnavný konferenciér, ktorý významne prispel k udržaniu dobrej atmosféry a predpretekového napätia. Všade dookola boli ponúkané rôzne suveníry s logom TdF, čo sme aj my využili. Najviac obliehaným stánkom a klubom bol kazašský Astana, ktorého členmi bol i celkový víťaz Španiel Alberto Contador a legenda TdF – jeho 7-násobný víťaz 38-ročný Lance Armstrong (narodil sa 18.9.1971).
O 11. hod. sme obdivovali tradičný alegorický sprievod (Caravane), ktorý nám Slovákom pripomínal vinobranie, dožinky či prvý máj. V sprievode sa predstavili najmä hlavní sponzori podujatia.
Po sprievode sa na tribúne predstavili postupne všetci cyklisti, ktorí sa podpísali do pamätnej knihy. Niektorých cyklistov najzvučnejších mien sa nám podarilo odfotografovať z bezprostrednej blízkosti. Atmosféra štartu pretekov bola veľkým zážitkom a neprekážalo nám ani rozpálené, slnkom zaliate námestie, ani tlačenica v dave fanúšikov. Obdivovali sme bicykle, oblečenie, prilby účastníkov a ticho sme závideli chudé šľachovité postavy cyklistov...
O 12:30 hod. za jasotu divákov cyklisti odštartovali na 192 km prevažne rovinatú etapu. Boli sme pri tom. Za cyklistami nasledovala nekonečná kolóna klubových autobusov, servisných a zdravotníckych vozidiel, motoriek s kamerami a ďalšou technikou. Pozoruhodné bolo najmä veľké množstvo náhradných bicyklov. Organizácia štartu bola dokonalá a okamžite po štarte pelotónu boli technické zariadenia demontované a presunuté na štart ďalšej etapy.
„Našu“ etapu vyhral Angličan Mark Cavendish (AG2R-La Mondiale), ktorý ich vyhral na TdF 2009 celkovo šesť. Nositeľom žltého trička aj po tejto etape zostal Talian Rinaldo Nocentini, mediálna hviezda Američan Lance Armstrong bol po nej v celkovom poradí tretí, Čech Roman Kreuziger (Liquigas) 14. (konečné umiestnenie na 9. mieste) a Slovák Peter Velits (Team Milram) 29. (v konečnom poradí na 32. mieste).
Veľké množstvo divákov na TdF 2009 bolo aj vďaka účasti legendy Lance Armstronga, ktorý sa vrátil po troch rokoch, a zvýšil počet divákov pri trati i pri obrazovkách približne na dvojnásobok. Do cieľa TdF v Paríži na Champs Elysée prišlo 156 cyklistov, ktorí prešli spolu 3459,5 km.